Key West Floryda

Key West na Florydzie

Wycieczka na wyspę Key West, to jedna z największych atrakcji turystycznych, na którą koniecznie musisz znaleźć czas podczas swojej podróży po Florydzie.

Wiele osób planując wakacje na Florydzie, myśli iż w tydzień lub dziesięć dni uda im się zwiedzić całą Florydę, „zaliczając” wszystkie, największe atrakcje turystyczne Florydy.
Nic bardziej mylącego. Solidna wycieczka na Key West naszym zdaniem, powinna być zaplanowana minimum na 3 dni i trzy noce w jednym z hoteli na Key West lub w apartamencie na wynajem na Key West. Tutaj też można znaleźć nieruchomości na wynajem, na Florydzie w mieście Key West.

Jeżeli masz zamiar przyjechać tu na jeden lub dwa dni, to naprawdę szkoda Twojego czasu i wysiłku. No chyba iż należysz do takich podróżników oglądających i „zwiedzających” Florydę z okien samochodu osobowego.

Jak dojechać na Key West

Dojazd z Miami do Key West jest już wspaniałą atrakcją samą w sobie. Po drodze mija się mnóstwo mostów i wysepek, które jak ogniwa łańcucha łączą poszczególne wysepki w długą, asfaltową wstęgę, gdzie na samym końcu znajduje się cel naszej wycieczki: Key West. Nieodmiennie kojarzący się nam z płodną twórczością literacką Ernesta Hemingwaya, „lekko kubańską” atmosferą i tropikalną roślinnością, oraz bliskością Kuby i filmami typu „Miami Vice” lub „Specjalista” z Sylwester Stallone w roli głównej. Droga z Miami na Key West, to uwieczniana na wielu amerykańskich filmach. Niezwykle są ciekawe obrazy, jakie mamy w umyśle, które kojarzą się nam z Key West na Florydzie, oraz z okolicami Miami.

Jeżeli podróżujesz z Miami do Key West, to po kilkudziesięciu kilometrach wjedziesz na dwupasmową drogę prowadzącą przez wszystkie Keys, aż do samego Key West. Keys to ciąg wysepek, połączonych w tej chwili mostami. Widoki po obu stronach drogi, od samego początku podroży, nie wyglądają zbyt interesująco. Wzdłuż drogi postawiono wysoki, metalowy płot wykonany z siatki ogrodzeniowej, prawdopodobnie dla bezpieczeństwa podróżnych i pewnie dzikich zwierząt, zamieszkujących ten południowy region Florydy
Podświadomie wypatrujesz aligatora lub jakiegoś innego, dzikiego zwierza, ale raczej małe są szanse na wypatrzenie jakiegoś stworzenia, podczas szybkiej jazdy autem, rozpaloną słońcem drogą na Key West …

 

Ciekawe rzeczy w czasie podróży z Miami na Key West, zaczynają się właściwie na wysokości Maratonu. Ale i wcześniej można przez okna samochodu dostrzec ciekawe rzeczy. Mając w głowie obrazy filmowe drogi z Miami do Key West, jako autostradę tonąca w słońcu, szybko dojdziemy do wniosku, iż to nie autostrada, a mnóstwo miejscowości i miast położonych wzdłuż drogi, które kwitną i tętnią życiem. Mieszka tutaj kilkaset tysięcy ludzi. Pracując, żyjąc i mieszkając na tym cieniutkim pasku ziemi, przynajmniej tak wyglądającym na mapie geograficznej Florydy.

Wysepki które będziesz mijał w kolejności w drodzie do Key West to: Key Largo, Tavernier, Islamorada, Marathon, Big Pine Key, Sumerland Key, Cudjoe Key, Sugarloaf Key, Boca Chica Key, Stock Island i w końcu Key West. To najważniejsze wyspy które wymieniliśmy, jest ich jeszcze kilkanaście, mniejszych i tych bardzo malutkich. Sam je poznasz, kiedy zorganizujesz sobie wycieczkę na Key West.

Właściwie każda z tych wysepek warta jest zatrzymania się i zwiedzenia, nie wspominając o spędzeniu tutaj wakacji na południowej Florydzie. Na niektórych z nich jak np. na Marathon lub Key Largo, są świetne ośrodki turystyczne i dobre hotele. Jest mnóstwo miejsc noclegowych. Także apartamenty wakacyjne i nieruchomości na wynajem, oraz mnóstwo atrakcji turystycznych czekających na odkrycie. Ale pewnie będziesz ograniczony czasem, jak większość z nas i pognasz szybko samochodem wprost do Key West.
Tak z resztą robi większość podróżnych i turystów, pomijających zupełnie wysepki na drodze do Key West.

Wzdłuż drogi zobaczysz nie tylko domy, gdzie mieszkają miejscowi, ale także szereg restauracji, moteli i hoteli. Przy drodze znajdują się znane wszystkim fast foody jak McDonald’s, Burger King lub KFC. Także Starbucks nie zapomniał o swoich wiernych klientach, chłepczących ich dobrą kawę na śniadanie. My wszyscy kochamy Starbucks. Jednym słowem w drodze do Key West, ani nie umrzesz z głodu, ani z pragnienia. Pod warunkiem iż nie zabraknie Ci, Twoich ciężko zapracowanych dolarów amerykańskich. Cywilizacja jest wszędzie i wszędzie można wydać swoje ciężko zarobione dolary. Może przy okazji uda Ci się zrobić parę zdjęć w drodze do Key West, aby mieć co pokazać przyjaciołom po powrocie do domu.

Ruszamy dalej. Dalsza część drogi na Key West, jest wypełniona po obydwu stronach autostrady (właściwie to droga szybkiego ruchu) budynkami mieszkalnymi i wszelkiej maści zakładami przemysłowymi, ośrodkami wypoczynkowym i luźno rozrzuconą zabudową o charakterze mieszkalnym. Od czasu do czasu przez ścianę drzew prześwituje morze, po jednej i po drugiej stronie drogi. Na morzu z daleka widać bujające się na spokojnej fali stateczki lub bardziej nowoczesne jednostki pływające, napędzane silnikiem spalinowym. Ale i białe żagle widać na wodzie. Od czasu do czasu dostrzeżesz także wędkarzy, maczających swe długie kije w nadziei na ładną i dorodną rybę z oceanu. Droga jest doskonała, nie ma tu dziur i kolein. Droga jest doskonale oznaczona, bardzo ruchliwa i pełna osób, jadących z i do Key West.

Cała droga z Miami do Key West powinna Ci zająć dobrych kilka godzin (choć to tylko 150 mil), to pod warunkiem, iż nie zatrzymasz się na obiad lub szybki posiłek w jednej z przydrożnych restauracji na drodze do Key West. Może nie ma przy samej drodze doskonałego wyboru restauracji i wykwintnego menu, ale warto tu się zatrzymać nawet dla samej atmosfery i poobserować trochę czym zajmują się ludzie mieszkający na tak cienkim pasku amerykańskiego lądu. Patrząc na mapę Florydy zawsze wydawało się nam, iż tam nic nie może się znajdować, a tu tymczasem życie kwitnie i ludzie żyją i pracują normalnie w tych malowniczych miastach i miejscowościach, żyjąc nie tylko z turystyki.

Podróż z Miami na Key West to 150 milowy odcinek drogi. Ale jak twierdzą tutejsze przewodniki, to jedna z najsławnieszych tzw. road trips w Stanach Zjkednoczonych. Numer jeden to oczywiście road 66. A Key West to miejsce ucieczki od rzeczywistości w poszukiwaniu ciszy i upragnionego spokoju, amerykańskich prezydentów, pisarzy i osób poszukiwanych przez prawo również..

Kiedy będziesz przejeżdżał przez Marathon, jest jedna bardzo ciekawa rzecz do zaobserowania. Tzw. „Fat Albert”. Na pierwszy rzut oka, wygląda to jak prawdziwe UFO, które prawie wylądowało na Florydzie na naszych oczach, ale ta metaliczna konstrukacja to specjalny radar, zamontowany przez amerykańskie siły antynarkotykowe i ochrony granic USA, do obserwacji statków niewiadomego pochodzenia na tych wodach i mające zamiar przemycić na terytorium Stanów Zjednoczonych kilka ton kokainy. To jedna z ciekawostek w drodze na Key West o której nie wszyscy podróżnicy wiedzą.

 

Kolejną bardzo amerykańską rzeczą, jaką możesz zaobserwować w drodze na Key West, może być tabliczka z napisem : „State prisoners at work” tuż przy drodze, to co nam się udało zobaczyć w tej niezwykłej podróży na Key West. Więźniowe pod czujnym okiem strażnika więziennego, uzbrojonego po zęby, pracują w pocie czoła i czterdziesto stopniowym upale, naprawiając drogę i pobocze. Niezwykły widok dla Europejczyka podróżującego po Stanach Zjednoczonych. Więżniowie w jaskrawoczerownych uniformach więziennych to naprawdę niezwykły widok i zarazem część prozaicznego życia w Ameryce.

Droga z Miami na Key West to jedna z tradycyjnych i kultowych podróży drogowych po USA. Nie sam cel, ale to co może się stać po drodze, nadaje sens tych kilku godzinom podróży po południu USA. Koniecznie tego spróbuj. Wypożycz samochód w Miami i zrób tę trasę, bo jest co podziwiać i smakować Amerykę całą gębą. Jeżeli zgubisz się gdzieś w ulicach i dzielnicach Miami, nie martw się, wcześniej czy później trafisz na swoją drogę, a jeżeli masz dobrą kompanię w podróży na pewno ta magiczna podróż z Miami do Key West, zostanie na zawsze w Twojej pamięci. I nie tylko zdjęcia z Key West będą na twardym dysku Twojego podręcznego komputera, który z pewnością zabierasz w każdą swoją podróż po świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.