Tankowanie paliwa na stacji benzynowej w USA

Tankowanie na stacji benzynowej w USA. Jak wygląda tankowanie paliwa na stacji benzynowej w Stanach Zjednoczonych i jak zatankować paliwo na stacji benzynowej w USA. Praktyczne informacja dla kierowców w USA planujących podróż do USA i jazdę samochodem po amerykańskich drogach, autostradach i po wszystkich stanach na terenie USA. Pierwsze kroki na stacji benzynowej w USA.

Pozornie banalne i może trochę naiwne pytania, ale bardzo ważne dla osób planujących przyjazd do USA, wypożyczenie samochodu i zwiedzanie Stanów Zjednoczonych samochodem lub własnym autem.

Stacje benzynowe w USA różnią się znacznie od tych europejskich czy polskich i warto poznać jak w praktyce wygląda nalewanie benzyny na stacji, tankowanie paliwa i sposób płacenie za benzynę w Stanach. Także praktyczne informacje dla kierowców jak uniknąć kłopotów i stresów na stacji benzynowej w Stanach Zjednoczonych.

Tankowanie benzyny na stacji w USA
Przede wszystkim stacje benzynowe w USA są zdecydowanie bardziej nowoczesne w USA niż w Europie i dla mnie osobiście tankowanie w USA to wygoda i marzenie jakiego długo nie będziemy mieli jeszcze w Europie. Przede wszystkim chodzi o metody płatności i szybkość załatwienia całego procesu tankowania paliwa i przebywanie na stacji benzynowej w USA.

TANKOWANIE-PALIWA-NA-STACJI-BENZYNOWEJ-USA

Udogodnienie numer 1 to możliwość płacenia kartą kredytową lub kartą debetową przy samym dystrybutorze paliwa, bez konieczności udawania się do „budki” czy do sklepu na stacji benzynowej. Kiedy podjedziesz pod dystrybutor paliwa na stacji, przed sobą zobaczysz ekran podobny do ekranu komputera w bankomacie i klawiaturę, oraz otwór do włożenia karty kredytowej. Najpierw należy szybko włożyć i wyjąć kartę kredytową do wskazanego otworu. Po tym na ekranie ukaże się wiadomość: czy to karta CREDIT czy DEBIT, następne naciskasz jaki posiadasz rodzaj karty. Po wykonaniu tej czynności system poprosi Cię o podanie: podaj PIN karty kredytowej lub podaj PIN karty debetowej.

Po zaakceptowaniu karty na ekranie pojawi się wiadomość „Lift Nozzle” czyli podnieś wąż paliwowy i rozpocznij tankowanie. To w zasadzie wszystko. Po skończeniu nalewania paliwa odkładasz wąż i w zależności czy potrzebujesz tego,czy też nie, drukujesz sobie pokwitowanie, na którym jest informacja ile galonów paliwa zatankowałeś, ile kosztuje galon paliwa, oraz całkowity koszt twojego tankowania. Po tym tankowanie samochodu jest zakończone.

Nie wszystkie polskie karty kredytowe/debetowe „przechodzą”
Tutaj niezwykle ważna informacja dla turystów z Polski podróżujących samochodem po USA. Nie wszystkie karty kredytowe z Polski są akceptowane na stacjach benzynowych. Nawet z innych krajów Europy niektóre karty kredytowe/debetowe nie przechodzą przez system na stacji benzynowej przy dystrybutorze. Jeżeli zdarzy się Tobie coś takiego, na ekraniku pojawi się wiadomość aby udać się „do budki”/sklepu na stacji benzynowej. Wtedy należy udać się do sklepu na stacji i tam spróbować najpierw zapłacić za benzynę kartą i dopiero sprzedawca uruchomi Ci dystrybutor paliwa. A jeżeli nawet wtedy Twoja karta ”nie przejdzie” pozostaje już tylko zapłata za paliwo gotówką.

W większości stacji benzynowych w USA znajdziesz maszynę ATM czyli bankomat, tam należy spróbować wybrać gotówkę i zapłacić za paliwo. Jeżeli i to się nie uda, to już będzie kompletna „kaplica” i od tego momentu musisz zdać się na łaskę innych, iż ktoś pożyczy Ci na benzynę i dotarcie do Twojego miejsca docelowego.
Praktyczna wskazówka: miej zawsze przy sobie kilkaset dolarów. Unikniesz wtedy kłopotów i przykrych niespodzianek na stacji benzynowej. Podobnie jest z opłatami za autostrady – warto mieć przy sobie monety i drobne, aby zapłacić za przejazd na niektórych autostradach w USA.

STACJA-BENZYNOWA-STANY-ZJEDNOCZONE

Jeżeli posiadasz konto w amerykańskim banku i posiadasz amerykańską kartę kredytową lub debetową – to najlepsze rozwiązanie na podróże po USA. Wszędzie bez problemu zatankujesz w kilka chwil i zapłacisz za paliwo. Ale pozostaje jeszcze kolejna, ważna rzecz, na którą zwróć uwagę w podróży po amerykańskich drogach.
Jeżeli pojedziesz poza stan w którym posiadasz konto w USA, przed tankowaniem, na ekraniku może pojawić się zapytanie: Podaj swój Zipcode– i tu warto pamiętać swój Zipcode/kod pocztowy Twojego adresu – to dodatkowe zabezpieczenie systemu tankowania paliwa. Zdarzyło nam się to kilkakrotnie, ale nie na wszystkich stacjach benzynowych. Ale warto o tym pamiętać – tak na wszelki wypadek …

Ceny paliwa w Stanach Zjednoczonych
Ceny paliwa na stacjach benzynowych w USA, jak doskonale pewno już wiesz, są średnio o połowę tańsze niż w Polsce i w Europie. Choć to trochę złudne z tego względu iż w Stanach Zjednoczonych pokonuje się o wiele więcej kilometrów /mil i wydane pieniądze na paliwo i tak są skonsumowane na dotarcie w miejsce docelowe. Ale fakt faktem – benzyna jest dużo tańsza w USA.
Diesel czy benzyna? Nie na wszystkich stacjach w USA jest dostępny Diesel. Nie jest tak bardzo popularny jak w Europie i Polsce. Ropa jest na stacjach, ale nie wszędzie. Na stacjach dominuje benzyna 98 i 95.
Na każdej stacji znajduje się sklep gdzie zakupisz wszelkie akcesoria przydatne w podróży po USA, od map stanów, miejscowości i kraju począwszy, na odświeżaczach , napojach i snackach skończywszy. Na niektórych stacjach zakupisz także pamiątki z określonego regionu po którym podróżujesz po USA.

Lokalizacje stacji benzynowych
Stacje benzynowe w USA nie są zlokalizowane przy Highways czyli przy autostradach. Z reguły stacje znajdują się przy drogach zjazdowych z autostrad i przy drogach dojazdowych do danej miejscowości czy danego miejsca. Z reguły w jednej lokalizacji są przynajmniej cztery stacje do wyboru! Także jest bardzo małe prawdopodobieństwo iż przegapisz jakąś stację podczas długiej i męczącej podróży przesz rozległe Stany Zjednoczony. Tuż obok stacji z reguły znajduje się kilka restauracji szybkiej obsługi. Oczywiście wszechobecny Mc Donald’s, Burger King czy KFC. Także restauracje nieznane w Polsce czy Europie, jak Wendy’s czy Taco Bell.

Podobnie ma się sprawa z hotelami i zakwaterowaniem. Z reguły wszystkie te instytucje są zlokalizowane razem obok siebie. Czyli w drodze możesz zatankować paliwo, najeść się do syta i przespać po wielu godzinach za kółkiem. Jak sam się szybko przekonasz podróżowanie po USA to „bajka” i wspaniałe doświadczenie. Ważne abyś miał limit na karcie kredytowej/debetowej, a na wszelki wypadek parę tysięcy dolarów w gotówce ( to na wypadek dłuższej wyprawy) i można wyruszyć na podbicie samochodem Stanów Zjednoczonych.

Bezpieczeństwo na stacjach benzynowych
Z doświadczenia nie mieliśmy żadnych przykrych doświadczeń na stacjach paliwowych w USA. Ale warto zachować zdrowy rozsądek i oczy mieć szeroko otwarte i nie pokazywać otwartego portfela z dużą ilością gotówki. Jeżeli podróżujesz przez biedne i odludne części USA, sprawa ma się trochę inaczej, tutaj trzeba bardzo uważać czy nawet warto pominąć „nieciekawe” stacyjki. Bo i na takie natrafisz podczas podróży przez USA. Najlepiej jest tankować na dużych, znanych stacjach benzynowych jak Exxon, Mobil czy BP – znanych Tobie i na tych na których otrzymasz najlepszy serwis i na których jest bezpiecznie. Zawsze kieruj się zdrowym rozsądkiem i trzeźwym myśleniem.

CENY-BENZYNY-USA

Na stacji benzynowej zdarzają się kontrole policji. Wtedy też warto zachować zimną krew i podać się oficjelom czyli policjantom i dostosować się do tego czego od Ciebie żądają. A widok bandyty wyprowadzanego w kajdankach niech Cię specjalnie nie zdziwi, bo w Ameryce to nie jest rzadkość.
Tutaj panuje porządek i amerykański system często wysyła ludzi do więzienia, nawet za niewielkie przekroczenie prawa, jeżeli myślimy w naszych europejskich standardach. Podobnie sprawa ma się z kontrolami przy drodze.

Jeżeli spędzisz więcej czasu w USA na pewno zobaczysz radiowóz policji na intensywnie pulsujących światłach i ludzi skutych w kajdankach siedzących na krawężniku, to dość częsty widok w USA. To po prostu jest obława na dealerów narkotyków lub na przestępców których udało się dopaść policji.
Jeżeli nie masz nic na sumieniu na pewno nic Ci nie grozi i możesz spokojnie jechać do następnej stacji benzynowej i zatankować swoje paliwo i ruszać w dalszą drogę i odkrywać co raz to nowe części ogromnego USA. Bo to kraj ogromny, piękny i czekający na odkrycie … właśnie przez Ciebie ….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.