Wodospad Niagara

Niagara -

Wodospad Niagara (Niagara Falls) to jeden z najsłynniejszych na świecie wodospadów, który znajduje się na granicy USA i Kanady.

Wodospad Niagara – co warto wiedzieć przed podróżą:
Niagara zasilana jest przez wody rzeki Niagara River płynącej z jeziora Erie i do jeziora Ontario w Kanadzie. Ten potężny system wodospadów znajduje się w północnej części stanu Nowy Jork. Rzeka Niagara River okrąża wyspę Goat Island i spada w 53 metrowy kanion tworząc majestatyczne dzieło przyrody znane na całym świecie jako Wodospad Niagara. 

Najciekawsze atrakcje nad Niagarą:

  • Wieża Observation Tower z której można podziwiać cały system wodospadów
  • Rejs statkiem Maid of The Mist pod sam wodospad
  • Punkt widokowy Cave of The Winds
  • Nocna iluminacja

 

Jak dojechać nad Niagarę

Wodospad Niagara usytuowany jest na północnym krańcu stanu Nowy Jork, jednak odległość z Niagary do miasta Nowy Jork wynosi około 650 km. Pokonanie tej trasy samochodem zajmuje około 7 godzin.
Nad Niagarę można również dotrzeć z Nowego Jorku autobusem, jednak podróż trwa ponad 8.5 godziny.

Wodospad Niagara to… trzy wodospady

Wodospady Niagara
Wodospady Niagara widok z poziomu rzeki Niagara River

Tak naprawdę Wodospad Niagara jest utworzony przez trzy wodospady zasilane wodą płynącą rzeką Niagara River. Rzeka rozrywana jest na trzy podzielne strumienie przez znajdującą się na jej środku wyspę Goat Island i spada z wysokości ponad 50 metrów w głąb kanionu tworząc trzy wodospady/estakady wodne znane jako:

Horseshoe Falls – największy z wodospadów, położony w 90% po stronie kanadyjskiej zwany również Kanadyjską Niagarą (Canadian Falls).  Horseshoe Fall ma 790 metrów szerokości i 53 metry wysokości i znany właśnie jako Wodospad Niagara.

American Falls – to drugi co do wielkości wodospad tworzący system Niagara Falls.  W całości położony na terenie Stanów Zjednoczonych. American Falls ma 250 metrów szerokości a jego wysokość waha się od 21 do 34 metrów.

Bridal Veil Falls –  trzeci i najmniejszy wodospad znajdujący się również po stronie amerykańskiej. Wodospad znany jest pod nazwą „Welon Panny Młodej”.  Wodospad jest bardzo widowiskowy, ma szerokość 17 metrów i wysokość około 34 metrów. Jest również bardzo ładnie położony, pomiędzy wyspami Goat Island i Luna Island.

Bridal Veil Falls - wodospad
Spokojny wodospad Bridal Veil Falls

Zwiedzanie Niagary

Niagara - zwiedzanie

Teren na którym leży Wodospad Niagara jest ogólnodostępny dla turystów przez 24 godziny na dobę. Wejście na teren Parku Stanowego Niagara Falls jest bezpłatne – co czyni go jedną z najbardziej popularnych atrakcji w stanie Nowy Jork. Przez 365 dni w roku za darmo można podziwiać te przepiękne wodospady oraz tereny rekreacyjne wokół nich.

Płatne atrakcje i wycieczki nad Niagarą:

Nad Niagarą można również skorzystać z płatnych atrakcji i wycieczek organizowanych przez lokalne firmy. Warto wiedzieć, że trzy najpopularniejsze wycieczki nad Niagarą należy rezerwować z wyprzedzeniem przez stronę internetową jeśli planujecie skorzystanie z tych atrakcji.

Wycieczka statkiem Maid of the Mist.

Niagara rejs Maid od the Mist
Niagara: Wycieczka statkiem Maid od the Mist

Maid od The Mist to rejs statkiem w 270 metrowym kanionie, do którego wpada Niagara. Z pokładu macie możliwość przyjrzenia się potężnym kaskadom wody wpadającym z hukiem z potężnego wodospadu. Wrażenie jest nie do opisania, a turyści muszą ubierać peleryny, gdyż zalewani są deszczem tworzonym przez wodospad Niagara.

Rejs statkiem pod Niagara Falls

Wieża Observation Tower

Wodospad Niagara - widok
Wodospady Niagara widoczne z wieży obserwacyjnej

Observation Tower – to wieża i zarazem taras widokowy wznoszący się na wysokości 86 metrów. To zdecydowanie najlepsze miejsce do obserwacji wszystkich trzech kaskad wodnych. Szczególnie polecam obserwacje z tego miejsca nocnej iluminacji wodospadu Niagara.

Niagara wieża obserwacyjna

Nocna Iluminacja Niagary

Wodospad Niagara nocą
Nocna iluminacja wodospadów Niagara

Nocna Iluminacja wodospadów, to  kolorowy spektakl odbywa się codziennie nad wodospadami i można go podziwiać zarówno od strony kanadyjskiej jak i amerykańskiej. Atrakcja jest oczywiście darmowa. Dodatkowo w czasie święta narodowego 4 lipca podczas iluminacji Niagary odbywa się pokaz sztucznych ogni.

Kiedy warto odwiedzić Wodospad Niagara

Turyści mają darmowy dostęp do wodospadu Niagara przez cały rok. Najwięcej jednak atrakcji organizowanych jest od czerwca do września w czasie największego sezonu turystycznego. Zima to nad Niagarą martwy, ale również bardzo atrakcyjny sezon turystyczny.

Zwiedzanie Niagary wiosną i latem. To idealne warunki do spacerów nad potężnymi wodospadami. Szczególnie temperatury powietrza w miesiącach od czerwca do września pozwalają na najbardziej komfortowe zwiedzanie. Niestety te miesiące to również największa ilość turystów i proszę przygotować się na kilkunastominutowe oczekiwanie do atrakcji

Zwiedzanie Niagary zimą to również nie lada atrakcja, szczególnie dla osób lubiące niskie temperatury i przepiękne pokryte białym śniegiem i skute lodem wody rzeki Niagara. Ponieważ Niagara leży na północy stanu Nowy Jork zima panują tutaj bardzo niskie temperatury oraz często występują porywiste wiatry.

Należy pamiętać również, że w zimie nad Niagarą zamkniętych jest 90% atrakcji. Ruch turystyczny jest również minimalny, Niagara zimą to również przepiękne doświadczenia!

Wodospad Niagara Zimą
Zima nad Niagarą

Niagara od strony Amerykańskiej i Kanadyjskiej

Zdecydowanie najlepsze punkty widokowe na Wodospad Niagara oferuje strona kanadyjska. Północne brzegi rzeki Niagara River dają turystom możliwość bezpośredniej obserwacji kaskad wodnych wszystkich trzech wodospadów. Kanadyjska strona Niagara oferuje również zdecydowanie lepiej wyposażoną bazę hotelową, większą ilość restauracji, miejsc rozrywki itp.

Strona amerykańska wodospadu Niagara to jednak możliwość spojrzenia na Niagarę z najbliższej możliwej odległości. Daje to możliwość dotknięcia i poczucia na własnej skórze spadającej z hukiem wody.
Miasteczko Niagara Falls leżące po stronie amerykańskiej nie oferuje aż tylu atrakcji dla turystów.

Aby zobaczyć Niagarę ze strony amerykańskiej i kanadyjskiej turyści mogą skorzystać z przejścia granicznego pomiędzy USA i Kanadą znajdującego się na moście Rainbow Bridge.
Granicą można przekroczyć pieszo jak i samochodem. Przejście ze strony amerykańskiej na kanadyjską zajmuje niespełna 30 minut.

Niagara granica Kanada USA
Most Rainbow Bridge łączy Kanadę i USA

Polscy turyści mający ważną wizę amerykańską lub autoryzację ESTA nie mają żadnych problemów z przekraczaniem granicy nad wodospadem Niagara w obie strony. Proszę o tym pamiętać gdy będziecie zwiedzać Wodospad Niagara aby zarezerwować sobie jeden dzień na zwiedzie Niagary po stronie amerykańskiej i jednego dnia na zwiedzanie Niagary po stronie kanadyjskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.